IRF9540N - -23A/-100V - 25ºC / 140W / 0,117 Ohms. / Mosfet - Canal P / Caixa Tipo TO-220AB.
| Manufacturer | International Rectifier |
| Operating current | -23A |
| Voltage | -100V |
| Operating temperature | 25°C |
| Case | TO-220AB |
| Power | 140w |
| Channel | P |
| Resistance | 0,117Ω |
Weight: 0.004  kg
Width: 3.0  cm
Height: 1.0  cm
Depth: 0.5  cm