IRF820 - 2,5A/500V - 25ºC / 50W / 3 Ohms. / Mosfet - Canal N / Caixa Tipo TO-220AB.
| Manufacturer | International Rectifier |
| Operating current | 2,5A |
| Voltage | 500V |
| Operating temperature | 25°C |
| Case | TO-220AB |
| Power | 50w |
| Channel | N |
| Resistance | 3Ω |
Weight: 0.004  kg
Width: 3.0  cm
Height: 1.0  cm
Depth: 0.5  cm