IRFP9240 - -12A/-200V - 25ºC / 150W / 0,5 Ohms. / Mosfet - Canal P / Caixa Tipo TO-247AC.
| Manufacturer | International Rectifier |
| Operating current | -12A |
| Voltage | -200V |
| Operating temperature | 25°C |
| Case | TO-247AC |
| Power | 150w |
| Channel | P |
| Resistance | 0,5Ω |
Weight: 0.006  kg
Width: 3.7  cm
Height: 1.6  cm
Depth: 0.5  cm