IRF740S - 10A/400V - 25ºC / 125W / 0,55 Ohms. / Mosfet - Canal N / Caixa Tipo SMD-220 (D2Pak / TO-263).
| Fabricante | International Rectifier |
| Corrente | 10A |
| Tensão | 400V |
| Temperatura ideal | 25°C |
| Caixa | D2-PAK |
| Potência | 125w |
| Canal | N |
| Resistência | 0,55Ω |
Peso: 0.002  kg
Comprimento: 1.7  cm
Largura: 1.0  cm
Profundidade: 0.5  cm