IRF740S - 10A/400V - 25ºC / 125W / 0,55 Ohms. / Mosfet - Canal N / Caixa Tipo SMD-220 (D2Pak / TO-263).
| Manufacturer | International Rectifier |
| Operating current | 10A |
| Voltage | 400V |
| Operating temperature | 25°C |
| Case | D2-PAK |
| Power | 125w |
| Channel | N |
| Resistance | 0,55Ω |
Weight: 0.002  kg
Width: 1.7  cm
Height: 1.0  cm
Depth: 0.5  cm